| czwartek 25 kwietnia | 09:34:13

Artykuły / Zajęcia rozwijające umiejętności uczenia się;

dodane w czwartek 26 marca 2020 r., przez Kinga Weis
Drodzy uczniowie,

witam Was ponownie. Dzisiaj chciałabym Wam zaprezentować drugi ze sposobów robienia notatek. Tym razem liczę na Waszą kreatywność i pomysłowość.

Moją propozycją na dzisiaj, będą notatki tworzone nie w sposób linearny, ale wizualny, graficzny. Metoda ta nazywana jest Mapą Myśli lub Mapą Umysłową ( z ang. Mind maps), Mapą Wizualną, Mentalną.

Czym są Mapy Myśli?

• Są to notatki w formie wizualnej.

• Pozwalają na obrazowe przedstawienie nawet bardzo dużych partii materiału.

• Pozwalają spojrzeć na temat całościowo – widzimy wszystko od od ogółu do szczegółu.

• Widzimy wszystkie zależności i powiązania. Rozumiemy co z czego wynika.

• Mapy Myśli działają jak zdjęcie lub obraz, który w jednej chwili przywołuje wiele skojarzeń – dlatego są świetnym narzędziem do nauki i powtórek, nawet po długim czasie.

• Aby je stworzyć, musimy rozłożyć materiał na czynniki pierwsze – uczymy się już w trakcie tworzenia naszej Mapy Myśli!

Mapy Myśli stymulują integrację międzypółkulową. Co to właściwie znaczy?

Opracowując Mapę Myśli angażujemy obydwie półkule mózgowe- lewą (analityną) i prawą (obrazową). W klasycznym systemie edukacji nastawionym na informacje podawane słownie i cyfrowo, prawa półkula jest mocno zaniedbywana. Stymulując integrację międzypółkulową (tworząc nowe połączenia pomiędzy lewą i prawą półkulą naszego mózgu) jeszcze lepiej potrafimy wykorzystać jego potencjał. W tym właśnie tkwi sukces tej metody.

Co jest potrzebne do wykonania notatki wizualnej:

• duży arkusz papieru (najlepiej więcej niż jeden);

• kolorowe długopisy/ pisaki;

• przestrzeń umożliwiająca swobodną pracę;

Instrukcja:

• zaczynamy od umieszczenia w centralnym miejscu arkusza hasła – naszego klucza. Może to być temat rozdziału lub konkretne zagadnienie, które będziemy rozpracowywać.

• od centralnego hasła prowadzimy połączenia (gałązie) prowadzące do kolejnych pojęć (podrozdziałów).

• rozpisujemy mapę od ogółu do szczegółu. Od pojęcia głównego, poprzez słowa klucze, które definiują różne pomniejsze zagadnienia, aż po najbardziej szczegółowe informacje.

• piszemy czytelnie - najlepiej drukowanymi literami.

• używamy kolorów. Mapa powinna przyciągać oko i być atrakcyjna wizualnie.

• urozmaicamy linie. Rysujemy strzałki, linie przerywane, wykropkowane itp. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia!

• dodajemy elementy graficzne na miarę naszych możliwości. Grafiki mogą być symboliczne i czytelne tylko dla wtajemniczonych!

Pamiętajmy: wszystko zależy od naszej kreatywności. Na jednym arkuszu możemy przedstawić biografię znanej osobistości, opracować całą lekturę szkolną lub epokę literacką, zobrazować procesy fotosyntezy lub rozpracować konkretną bitwę historyczną!

Za pośrednictwem platformy eSzkoła – DYSK prześlę Wam kilka przykładowych Map Myśli. Zachęcam do wykonania własnej notatki graficznej z lekcji wysyłanych przez nauczycieli w ramach nauczania zdalnego.

Zamieszczam również link do filmiku, który dokładnie opisuje proces powstawania Mapy Myśli. Zachęcam do zapoznania się z materiałem:

Z pozdrowieniami,
Kinga Weis – psychopedagog szkolny.