język_Migowy Szkoła Nekla BIP Szkoła Nekla
youtube Zespół Szkół w Nekli twitter Zespół Szkół w Nekli Szkolna Stacja Meteorologiczna - Zespół Szkół w Nekli

Nasza strona została odwiedzona 9154625 razy.

Zespół Szkół w Nekli    
  • Slajd 2
  • Slajd 1
Zespół Szkół w Nekli    
| sobota 20 kwietnia | 05:07:19
  • pogoda nekla
  • stacja meteo nekla
| sobota 20 kwietnia | 05:07:19

Dziś są imieniny: Czeslawa, Agnieszki, Mariana

Do zakończenia roku szkolnego pozostało:

  • laboratoria przyszłości
  • Gsuite
  • Ucz się 1
  • Uczę się

Artykuły / Apteczka Pierwszej Pomocy Rodzicielskiej - pomysły na weekend.

dodane w piątek 27 marca 2020 r., przez Kinga Weis

Drodzy rodzice,

 

koronawirus zamknął nas w domach. Odczuwamy to wszyscy bardzo dotkliwie. Najtrudniej jest odnaleźć się naszym dzieciom, które nie do końca zdają sobie sprawę z powagi sytuacji. Często buntują się, narzekają na nudę i oczekują od nas kreatywnych pomysłów na zagospodarowanie czasu wolnego.

Jako mama, łączę się z Wami w bólu ;-) i wysyłam Apteczkę Pierwszej Pomocy Rodzicielskiej - poniżej znajdziecie kilka pomysłów na zagospodarowanie czasu wolnego z naszymi Milusińskimi.

 

Pomysł 1:

 

"Cała Polska czyta dzieciom..."

 

Propozycje książek dla dzieci w różnym wieku:

 

  1. Seria "Czytam sobie" – seria podzielona jest na części, w zależności od umiejętności czytelniczych dziecka. Przygotowana w taki sposób, aby zachęcić dziecko do samodzielnego czytania. Wszystkie historie są naprawdę interesujące, zabawne, ciekawe i mądre.

     

  2. "Detektyw Pozytywka" Grzegorz Kasdepke;


    Sympatycznego Detektywa Pozytywkę lubią wszystkie dzieci z kamienicy, gdzie mieści się jego agencja „Różowe Okulary”. Bo Detektyw Pozytywka potrafi rozwiązać każdą, najtrudniejszą nawet zagadkę, a mali czytelnicy, podążając tropem jego rozumowania, uczą się logicznego myślenia i wyciągania wniosków. 

    Książka detektywistyczna dla młodszych dzieci. Składa się na nią kilkanaście zagadek „kryminalnych”, które dzieci mogą samodzielnie rozwiązywać, podążając tropem detektywa Pozytywki. Wątki „kryminalne” dotyczą różnych zjawisk, z którymi mali czytelnicy spotykają się na co dzień, jak np. roztrzaskanie na balkonie wazonu z wodą przez mróz. Próby ich wyjaśnienia uczą logicznego myślenia i wyciągania wniosków. Na końcu książki zamieszczone są rozwiązania zagadek.

     

  3. "Nela w krainie orek" + cała seria;


    Nela to najmłodsza reporterka świata. Dziewczynka w wieku ośmiu lat wydała książkę "10 niesamowitych przygód Neli", w której opisuje swoje przygody podróżnicze. Nela odwiedziła wiele krajów świata - m.in. Etiopię, Zanzibar, Tajlandię, Kambodżę, Malezję, Indonezję, Peru oraz Chile. Prowadzi w TVP program „Nela Mała Reporterka”, prezentując swoim rówieśnikom ciekawostki z całego świata. Jej idolem jest Steve Irwin - podróżnik, przyrodnik i prezenter programów podróżniczych.

     

  4. "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" J. K. Rowling;

    Pierwsze spotkanie z małym czarodziejem.

 Książka „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” rozpoczyna cykl o młodym czarodzieju i jego licznych   przygodach. Tytułowy Harry Potter wychowywany jest przez nieprzychylnych mu ciotkę i wuja. Jego   rodzice zginęli w tajemniczych okolicznościach, a jedyne, co mu po nich pozostało to blizna na czole w   kształcie błyskawicy. W dniu swoich 11. urodzin bohater dowiaduje się, że istnieje świat, o którym nie       miał pojęcia.
 
  1. "Magiczne drzewo. Czerwone krzesło" - Magiczna seria Andrzeja Maleszki;


Kuki, Tosia i Filip to polskie dzieci, które muszą zmierzyć się z wieloma trudnościami. Chcą odzyskać zainteresowanie i miłość rodziców, których pochłonęła chęć zarabiania pieniędzy. Do świata dzieci wplata się magia czerwonego krzesła, który posiada nadzwyczajne właściwości…

Doskonały tytuł dla początkujących moli książkowych. Wspaniałe narracje, i ciekawa akcja, książka, którą można przeczytać jednym tchem.


Pomysł 2:

Rodzinny Klub Filmowy;

Polecam kilka pozycji, które warto obejrzeć razem z dziećmi. Propozycje te, wywołują wiele reflksji i uczą nas dorosłych, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi na tematy trudne...

 

1. "W głowie się nie mieści" reż. Pete Docter;

 

Wspaniała bajka, po której obejrzeniu warto porozmawiać z dziećmi na temat emocji. O tym, co się dzieje w nas, gdy tłumimy nasze emocje. W jaki sposób je rozpoznawać, kontrolować i przeżywać.

  1. "Coco" reż. Lee Unkrich, Adrian Molina;

 

Przejmująca opowieść o walce ambicji i tradycji. Bajka, która porusza bardzo trudny temat, często omijany  przez rodziców w rozmowach z dziećmi – temat śmierci. Pozycja ta, wywołyje wiele refleksji i ukazuje nam dorosłym, że w drodze na szczyt, warto czasem przystanąć i spojrzeć za siebie...

 

  1. "Odlot" reż. Pete Docter, Bob Peterson;

Wzruszająca opowieść o budowaniu prawdziwych relacji. O przyjaźni i miłości. O tym, co naprawdę liczy się w życiu.

 

  1. "Captain Fantastic" reż. Matt Ross;

     

To propozycja dla starszych dzieci i ich rodziców. Nie jest to opowieść o superbohaterze obdarzonym  nadprzyrodzonymi mocami, czy niewyobrażalną siłą. Jednak już od kilku pierwszych minut historii, zaczynamy rozumieć skąd wziął się tytuł filmu. I zaraz po owym odkryciu, rodzi się ogromna sympatia do głównego bohatera, ojca sześciorga dzieci, który wychowuje je samotnie, z dala od cywilizacji i pokus współczesnego świata. I równolegle rodzi się też sympatia do dzieci “Capitana”, które w ogromnej świadomości podejmują decyzje dotyczące swoich światopoglądów (najmłodsze mają 6-7 lat), ze zrozumieniem wypełniają swoje obowiązki, są niesamowicie zżyte ze sobą, wspierają się w każdym momencie i w każdej sytuacji. Żyjąc z dala od cywilizacji funkcjonują tylko w swoim towarzystwie, Wkrótce jednak muszą zmierzyć się ze światem zewnętrznym…
Capitan Fantastic to wspaniała opowieść pełna wzruszeń, humoru, wywołującą ciarki na plecach. Traktuje o trudzie godzenia rodzicielstwa z własnym nonkonformizmem, o tym jak ważne jest znalezienie równowagi w każdej sytuacji.  Opowiada o rodzinie jako wartości nadrzędnej i o pokorze…


Pomysł 3:

 

Wspólne gotowanie, powrót do dzieciństwa...

 

"Chrupiące szyszki"

 

Przygotujcie:

 

  • pięć filiżanek miękkich cukierków – najlepsze będą krówki,

  • pół kostki masła,

  • ryż preparowany,

  • głęboki rondel,

  • papier śniadaniowy.

 

Na samym początku, cały czas mieszając, roztopcie cukierki i masło na małym ogniu. Gdy masa wystygnie, dodajcie ok. trzech kubków ryżu preparowanego i dokładnie wszystko wymieszajcie. Następnie poproś dziecko by zmoczyło ręce w zimnej wodzie, wzięło w dłonie garść masy i uformowało z niej kulki. Kiedy kulki będą już gotowe, rozłóżcie wszystkie na pergaminie i poczekajcie by stały się chrupiące.

 

Pomysł 4:

 

Eksperymenty czyli to, co dzieci lubią najbardziej...

 

"Zabawa w uciekający brud"


Przygotowanie:

Do płaskiego talerza nalewamy wodę. Następnie posypujemy ją mielonym pieprzem, który będzie imitował brud. Zamaczamy w niej paluszek dziecka pokazując brak jakiegokolwiek efektu. Następnie mydlimy paluszek i ponownie zanurzamy, wtedy pieprz rozejdzie się na boki. W ten sposób brud „ucieka” od mydła.

"Ciecz nienewtonowska"


Przygotowanie:

Do eksperymentu potrzebna jest woda i mąka ziemniaczana. Powstała ciecz jest lepka, ale nie można z niej zrobić kulki. Po złapaniu w dłoń zachowuje się jak płyn. Przy uderzeniu w powierzchnię cieczy zachowuje się jak ciało stałe. Poza tym jest świetną zabawą dla dzieci, gdyż można się pięknie pobrudzić.

 

Pomysł 5:

 

Zabawy sensoryczne – masa solna:


Podstawowy przepis na masę solną 

Składniki:

  • szklanka soli drobnoziarnistej

  • szklanka mąki

  • 1/3 - 1/2 szklanki wody

Wykonanie:

Zmieszaj dokładnie sól z mąką. Bardzo powoli (!) dolewaj wodę i ugniataj jak ciasto na posypanej mąką stolnicy. Wyrabiaj je tak długo, aż będzie gładkie. Do wycinania kształtów foremkami, rozwałkuj ciasto. Do lepienia figurek wystarczy oderwać bryłkę odpowiedniej wielkości.



Pomysł 6:


Gry i zabawy rodzinne;

Drodzy rodzice, za pośrednictwem platformy eSzkoła – DYSK, przesyłam Wam propozycje fantastycznych gier i zabaw (do druku). Mam nadzieję, że wspólne przygotowania do zabawy sprawią Wam i Waszym dzieciom wiele radości.

Z całego serca życzę Wam, aby te chwile, spędzone w rodzinnym gronie, okazały się wspaniałym momentem na budowanie i utrwalanie rodzinnych relacji, poznawanie siebie na nowo i refleksję nad tym, co w życiu liczy się dla nas najbardziej...



Z serdecznymi pozdrowieniami,

Kinga Weis – psychopedagog szkolny.

© Copyright 2024 Zespół Szkół w Nekli
stopka strony - Szkoła w Nekli