| wtorek 16 kwietnia | 18:27:31

Artykuły / INNOWACJA PEDAGOGICZNA;

dodane w poniedziałek 30 marca 2020 r., przez Kinga Weis

INNOWACJA PEDAGOGICZNA;

Świat w kolorze niebieskim – zrozumieć autyzm.”   Działania informacyjno - wychowawcze skierowane do uczniów klas III;

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Symbolem solidarności z osobami autystycznymi jest kolor niebieski.

Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwojowym powodującym trudności w prawidłowym funkcjonowaniu sfery społecznej, emocjonalnej, poznawczej oraz w komunikowaniu się z innymi osobami. Autyzm nie jest chorobą, gdyż nie można go wyleczyć; a ze względu na to, że jest to zaburzenie coraz bardziej powszechne, każdy z nas powinien mieć świadomość, czym jest autyzm i jak zachować się w kontaktach z osobami z autyzmem. A tak naprawdę, co wie na temat autyzmu przeciętny człowiek? Niewiele. Przeciętny uczeń - jeszcze mniej. Nietolerancja rodzi się z niewiedzy. Aby temu zaradzić – warto poznać i zrozumieć: świat w kolorze niebieskim.

Motywacją do wdrożenia innowacji była potrzeba przygotowania środowiska rówieśniczego do poznania i zrozumienia specyfiki funkcjonowania uczniów z ASD, w związku z planowanym łączeniem klas, na poziomie II etapu edukacyjnego. Wszelkie działania miały być realizowane na terenie szkoły, w formie zajęć warsztatowych, akcji informacyjnych i edukacyjnych.

Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w Polsce i decyzję o zamknięciu placówek oświatowych, zaplanowane działania związane z w/w innowacją zostaną zrealizowane w formie nauczania zdalnego. Termin realizacji innowacji zostaje podtrzymany (30.03.2020r. – 03.04.2020r.) z uwagi na obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Wszelkie treści i zagadnienia zostaną dostosowane do możliwości ich realizacji w warunkach domowych.

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów klas III do współpracy i zaangazowania.

Z góry serdecznie dziękujemy,

Kinga Weis -psychopedagog szkolny, terapeuta pedagogiczny;

Karolina Wsolak – Graczyk – pedagog specjalny, nauczyciel wspomagający.