| czwartek 18 kwietnia | 00:23:08

Artykuły / Trudne pytania;

dodane w wtorek 31 marca 2020 r., przez Kinga Weis

Drodzy Rodzice,

przedłużająca się izolacja wywołuje w naszych dzieciach wiele niepokoju. Dzieci obserwują nasze zachowania, wyczuwają nasze obawy związane z sytuacją w pracy, sytuacją finansową, zdrowiem. Coraz częściej zadają pytania, na które nie zawsze wiemy jak odpowiadać. Poniżej znajdziecie Państwo kilka sugestii dot. tego, w jaki sposób rozmawiać z dzieckiem. Dołączam również link do kreskówki, którą możecie wykorzystać w rozmowie z najmłodszymi dziećmi i "Bajkę o złym królu wirusie i dobrej kwarantannie" w formie pliku PDF.

Drogi Rodzicu, pamiętaj:

• Przekazuj informacje zgodnie z prawdą, ale dostosuj swoje odpowiedzi do wieku rozwojowego dziecka.

• Pozwól sobie na słowo „nie wiem”, by unikać przekazywania niepotwierdzonych informacji.

• Staraj się być świadoma/y swoich lęków. To naturalne, że Ty również czujesz się nieswojo.

• Towarzysz dziecku i bądź gotowa/y, by je wesprzeć.

Przykłady trudnych pytań i odpowiedzi – pozyskane ze strony Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę;

- Mamo, co to jest koronawirus?

Asiu, to jest wirus, który podobnie jak ospa, czy grypa wywołuje chorobę. Pamiętasz jak sama chorowałaś? Wirusów jest wiele, na te stare mamy szczepionki, które chronią przed zachorowaniem. Ten jest nowy i naukowcy poszukują skutecznego lekarstwa i potrzebują czasu.

Tato, a dlaczego ja nie mogę iść do przedszkola?

Pamiętasz jak Zosia miała ospę, nie mogliśmy jej odwiedzać, żeby nas nie zaraziła. Teraz jest podobnie, nie chcemy, żeby choroba się rozprzestrzeniała i naukowcy potrzebują czasu, na znalezienie leku. Dlatego nie chodzimy do przedszkola/szkoły, a ja do pracy, żeby siebie i innych zabezpieczyć przed chorobą.

Ja chcę się spotkać z Wiktorem!!! Ja chcę iść do sali zabaw!!!!

Rozumiem Cię, mi tez brakuje spotkań z koleżankami. Musimy jednak być cierpliwi i poczekać. Możemy teraz bawić się klockami, poczytać albo zadzwonić do Wiktora na kamerce.

Mamo, a czy my umrzemy? Jak to długo potrwa?

Kochanie, jak wiesz wszystko ma swój koniec. Każdy kiedyś umrze, jednak ani ja ani tata, nie planujemy umierać teraz. Dbamy o siebie i o Ciebie, żeby długo żyć i cieszyć się życiem razem z Tobą.

Ile trwać będzie kwarantanna?

- Trudno powiedzieć, nie wiem ile czasu będzie potrzeba na poradzenie sobie z sytuacją. Ważne jest abyśmy przestrzegali zasad higieny, mycie rąk i nie spotykanie się z innymi jest najlepszą ochroną przed zarażeniem. Pomyśl jednak proszę, że ten czas jest tylko dla nas, możemy się bawić, razem gotować, odpoczywać. Czy chciałbyś mnie jeszcze o coś zapytać?

Ważne:

Każde dziecko jest inne i każde w inny sposób radzi sobie z emocjami. Przyglądajmy się naszym dzieciom, bądźmy uważni i reagujmy na ich potrzeby.

Niektóre z dzieci będą zadawały dużo pytań, inne będą unikały tych tematów, bądź zaprzeczały: radośnie odpowiadając, że cieszą się, że nie idą do szkoły. Dla jeszcze innych, zmiany mogą być katalizatorem lęków o charakterze uogólnionym. Co to znaczy? Może pojawić się lęk „w innym opakowaniu” nie wprost, np: pobudzenie, mogą powrócić „nocne zmory”, trudności z zasypianiem czy budzenia, moczenia nocne.

Pamiętaj: nasz lęk, wcale nie musi być ich lękiem. Nie zmuszajmy ich do zwierzania się, ale bądźmy obok, zadbajmy o czas, by można było porozmawiać o tym, co jest da nich trudne i niezrozumiałe.

Jeżeli będziecie potrzebowali wsparcia, dajcie znać za pośrednictwem e- dzienika.

Z życzeniami zdrowia i wytrwałości,

Kinga Weis – psychopedagog, mama...

Link do kreskówki: