| piątek 3 maja | 06:36:00

Artykuły / Wycieczka do Fortu VII i Żabikowa

dodane w czwartek 1 czerwca 2017 r., przez Urszula Zielińska

Wycieczka do Fortu VII i Żabikowa

Dnia 20 maja 2017r. 35 osób z Nekli i okolic, w tym uczniowie z nekielskiego gimnazjum, wybrały się na wycieczkę o tematyce II wojny światowej. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy był Fort VII            w Poznaniu, po którym oprowadzał  nas i ciekawie opowiadał przewodnik.
 Zwiedzanie rozpoczęliśmy od projekcji filmu dotyczącego wysiedlenia Polaków z naszego regionu. Dowiedzieliśmy się, jak wyglądało codzienne życie więźniów tego obozu, co pozwoliło na chwilę refleksji pod kątem codziennych wartości, nad którymi rzadko się zastanawiamy. Zapoznaliśmy się z warunkami, w których znajdowały się niczemu winne osoby oraz przyjrzeliśmy się kilku wystawom, fotografiom i pamiątkom pozostawionych przez więźniów m.in. różańce z chleba, ubrania, talie kart, haftowane serwetki, akta, dokumenty tożsamości oraz wiersze i pocztówki dedykowane rodzinom i bliskim.
Wiele smutnych emocji sprawił nam też widok ściany, pod którą rozstrzelano więźniów. W ramach upamiętnienia poległych, złożyliśmy  bukiet pięknych kwiatów oraz uczciliśmy ich minutą ciszy. Dłuższą chwilę zatrzymaliśmy się też przy tablicy upamiętniającej publiczną egzekucję  w Małej Górce, gdzie 22 maja 1941 roku rozstrzelano 25 więźniów Fortu VII.
Następnym, a zarazem ostatnim punktem docelowym naszej wycieczki, było muzeum, znajdujące się w Żabikowie – miejscowości niedaleko Poznania. Przewodnik ciekawie opowiadał o tym miejscu, dokładnie opisywał realia osób zmuszonych do przebywania w tamtejszym obozie. Podobnie jak w Forcie VII, mogliśmy przyjrzeć się różnorakim zdjęciom osób, które tam się znajdowały, dokładnej makiecie tego terenu, rzeczom osobistym więźniów, mundurom i broniom należącym do nadzorujących w tej placówce oraz mogliśmy poznać historię Jana Lecherta, byłego powstańca mieszkającego w Nekli. Pod jednym z pomników ponownie złożyliśmy biało-czerwone kwiaty.
 Po odwiedzeniu tych miejsc, udaliśmy się do autokaru, który zabrał nas prosto do Nekli. Warto wybrać się na taką wycieczkę, aby poznać historię naszego kraju, przekazać wiedzę znajomym oraz uświadomić sobie to, jak wielkie szczęście mamy, iż nie dotyka nas wojna i nasze pokolenie może żyć w niepodległej Polsce.

Malwina Mikucka
Alicja Babraj