facebook Zespół Szkół w Nekli
youtube Zespół Szkół w Nekli twitter Zespół Szkół w Nekli

Nasza strona została odwiedzona 1761235 razy.

   
  • Slajd 2
  • Slajd 1

Ważne informacje

0°C
| piątek 20 września | 07:21:11

Dziś są imieniny: Filipiny, Eustachego, Euzebii

  • Zebrania ZS NEKLA Wrzesień

Artykuły / Pedagog / PSYCHODRINKI, czyli co właściwie piją nasze dzieci...

dodane w wtorek 27 listopada 2018 r., przez Kinga Weis

PSYCHODRINKI, czyli co właściwie piją nasze dzieci…?!

 

Pierwszy energy drink pojawił się w sprzedaży w 1987 roku w Austrii. Dziś są sprzedawane w ponad 100 krajach na całym świecie. Jednak nie wszystkie państwa zezwoliły na sprzedaż napojów energetyzujących. Powodem tego jest zawarta w nich wysoka ilość kofeiny i tauryny. W Norwegii, Danii i Islandii można je dostać tylko i wyłącznie w aptekach. We Włoszech i Francji wprowadzenie na rynek ,,energy drinka” wymaga zezwolenia Ministra Zdrowia. W Niemczech i Polsce uznawane są one za zwyczajne napoje i dostępne wszędzie bez problemu…

 

Po napoje energetyczne sięgają coraz młodsi, nawet dzieci w szkołach podstawowych.  Jako grono pedagogiczne zauważamy w/w problem również w naszej szkole. Uczniowie pomimo jasnych komunikatów dot. szkodliwości energetyków i zakazu ich spożywania na terenie placówki, zaopatrują się w nie przed zajęciami, wyjazdami, wycieczkami szkolnymi. Swoje zachowanie tłumaczą zmęczeniem, „przeładowaniem” ilością nauki, trudnościami z koncentracją uwagi.

Biorąc pod uwagę, ilość czasu spędzonego przed ekranem komputera, telefonu, brak aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, nieregularny tryb życia, brak higieny snu oraz przeciążenie spowodowane obowiązkami szkolnymi, można zrozumieć pojawiające się poczucie przemęczenia. Jednak „chwilowy zastrzyk energii” w postaci dawki kofeiny i cukru zawartego w napojach energetycznych niestety nie rozwiąże problemu, a tylko może dołożyć długofalowe problemy zdrowotne tj.:

- problemy kardiologiczne – związane z nadmiarem kofeiny, tuaryny i innych substancji psychostymulujących tj. np. guruana.

- alergie: napoje zawierają wiele substancji chemicznych, które odpowiadają za oryginalny smak, kolor, zapach.

- nadwagę, cukrzycę, próchnicę zębów, hiperaktywność – niektóre z napojów zawierają do 15 łyżeczek cukru, który uzależnia i uznawany jest za „białą śmierć”.

- depresje, stany lękowe, labilność emocjonalna – związane min. z nagłymi skokami cukru w krwi i ze spadkiem serotoniny w mózgu (pod wpływem działania kofeiny). Substancja ta działa jak neuroprzekaznik odpowiedzialny za dobre samopoczucie.

Wszechobecna dostępność energetyków, które stoją na półkach w poręcznych, przyciągających wzrok opakowaniach i opatrzone są hasłami pozytywnie się kojarzącymi – energia, moc, witaminy itp., przykuwają uwagę nieletnich. Są  smaczne, podobne do oranżady, a wg. niektórych reklamodawców  „dodają skrzydeł”… Niestety zawierają tyle samo kofeiny co kawa i tak samo działają - warto zaznaczyć, że gorzki smak kawy, w sposób naturalny odpychał małoletnich od tego trunku i chronił przed przedawkowaniem kofeiny. Energetyki natomiast są bardzo słodkie i smakują dzieciom, a dostępność większych, litrowych opakowań (w okazyjnych cenach) sugeruje im, że można je pić bez ograniczeń… Lekarze alarmują, że dawka kofeiny powyżej 500 mg (czyli 1,5 l napoju, który zawiera ok. 30 mg kofeiny w 100 ml) powoduje wystąpienie działań ubocznych takich jak pobudzenie psychoruchowe, nudności, wymioty, osłabienie, przyspieszone bicia serca, niemiarowość serca, drgawki, porażenie ośrodka oddechowego. Bywały przypadki śmierci po przedawkowaniu tych napojów, najczęściej w przebiegu migotania komór. Dla dzieci poniżej 16 roku życia ta dawka jest oczywiście mniejsza, metabolizm substancji aktywnych przebiega dłużej niż u dorosłego, więc stężenie  w tym przypadku kofeiny kumuluje się. Według lekarzy kardiologów, młodzi ludzie, którzy regularnie wspomagają się energizerami mogą nie dożyć 60-tki.

Warto również zwrócić uwagę na to, że kofeina pobudza wydzielanie soku żołądkowego i nasila insulinooporność. Lekarze rejestrują coraz większą liczbę dzieci z cukrzycą, wywołaną najprawdopodobniej nieodpowiednią dietą i piciem napojów słodkich, gazowanych w tym energetyków. Stomatolodzy natomiast, załamują ręce widząc stan uzębienia naszych pociech, a psychiatrzy i psycholodzy przyjmują coraz więcej dzieci z zaburzeniami hiperkinektycznymi i deficytem uwagi…

Jak działają energetyki i dlaczego tak szybko uzależniają?

  • Mniej więcej po 10 minutach po spożyciu, zawartość energetyka dostaje się do krwiobiegu.
  • Po około 45 minutach zaczynamy odczuwać jej działanie: dostajemy energii („skrzydeł”), jesteśmy pobudzeni, skupieni, pełni energii i mocy. Mamy wrażenie, że możemy góry przenosić!
  • Ale już po godzinie poziom cukru i kofeiny w naszej krwi zaczyna spać i czujemy odpływ energii – i tak się będzie dziać przez najbliższe kilka godzin – mimo tego, że substancja wciąż będzie krążyła w naszym organizmie. Pojawia się zmęczenie, brak energii, rozdrażnienie. Zwykle zmęczenie odczuwane godzinę po wypiciu energetyka jest większe niż to przed wypiciem psychodrinku.
  • Organizm potrzebuje 12 godzin na pozbycie się kofeiny z naszego krwiobiegu. 12-24 godziny po wypiciu energetyka następują objawy odstawienia – boli nas głowa i zaczynamy czuć rozdrażnienie i stany lękowe.
Po mniej więcej 7-12 dniach picia codziennie chociaż 1 puszki energetyka, organizm się do substancji przyzwyczaja, więc po wypiciu puszki nie będzie odczuwał już takiego pobudzenia, jak za pierwszym czy czwartym razem. Dlatego właśnie młodzież pije go coraz więcej... Producenci wychodzą im na przeciw produkując energetyki w litrowych butelkach...

Drodzy Rodzice, apelujemy do Was z prośbą o zwrócenie szczególnej uwagi na to, co piją i jedzą nasze pociechy (energetyki występują również w postaci lodów!!! Na opakowaniu lodów jest podana informacja od 18 roku życia). Dbając o zdrowe nawyki naszych dzieci, rozbudzamy w nich refleksję, świadomość i asertywność, a także racjonalny pogląd na produkty reklamowane przez producentów, czerpiących zyski z naszej naiwności i niewiedzy…

Bardzo dziękuję za poświęconą uwagę.

Z wyrazami szacunku,

Kinga Weis - psychopedagog szkolny;
 
Warto obejrzeć:

 

Polecane serwisy
Losowa galeria
Wydarzenia w szkole
© Copyright 2019 Zespół Szkół w Nekli, strona Gimnazjum All Rights Reserved.