| czwartek 27 czerwca | 04:12:26

Dziś są imieniny: Maryli, Wladyslawa, Cyryla

Artykuły / Pedagog / 5 lutego 2019 r. - Dzień Bezpiecznego Internetu

dodane w piątek 1 lutego 2019 r., przez Kinga Weis
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata.

Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerami DBI 2019 są Facebook Polska oraz Google Polska .

Kilka lat temu, nasza szkoła również dołączyła do listy instytucji aktywnie promujących bezpieczeństwo w Sieci.

W tym roku szkolnym zachęcamy wszystkich do aktywnego uczestnictwa w współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online oraz do promowania pozytywnych zastosowań Internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.

W związku z powyższym, we wszystkich klasach zostaną przeprowadzone lekcje wychowawcze na w/w temat.  Ponad to, zostaną poruszone kwestie dot. zagrożeń płynących z Internetu, cyberprzemocy, Netykiety i inne, dostosowane do konkretnych problemów zgłoszonych w klasie, a związanych z obcowaniem z Siecią.

Serdecznie zapraszam rodziców do zapoznania się z n/w materiałami i do przeprowadzania systematycznych rozmów z dziećmi dot. ich aktywności w Sieci, w celu pogłębiania ich świadomości i eliminowania zagrożeń.

Kinga Weis, psychopedagog szkolny.

© Copyright 2019 Zespół Szkół w Nekli, strona Gimnazjum All Rights Reserved.